forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

forum

dezbateri libere despre sindicate * învăţământ * lege
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Profesor in invatamantul prescolar si primar

In jos 
+14
hgermer
anarob
Naty
mari88
livia
lyl70
teacher
Cristina Barabas
constanta nistor
georgianast
ionella
cristinab
sinvlex
camelia
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
camelia




Mesaje : 2
Puncte : 4
Reputatie : 0
Data de inscriere : 07/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyVin Ian 08, 2010 9:19 am

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema: Sunt absolventa a Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, specializarea Pedagogia Invatamantului primar si prescolar, promotia 2008.( ciclul Bologna I), lucrez in invatamantul prescolar. Cum voi fi incadrata si salarizata incepand cu 1.01.2010? La fel ca si colegii din invatamantul gimnazial absolventi Bologna I ?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyDum Ian 10, 2010 7:59 am

Profesor pentru invatamantul primar.
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
camelia




Mesaje : 2
Puncte : 4
Reputatie : 0
Data de inscriere : 07/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Profesor in invatamantul primar si prescolar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyDum Ian 10, 2010 7:08 pm

Profesor I sau Profesor II?
Sus In jos
cristinab




Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Profesor pentru invatamantul primar sau institutor?   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyLun Ian 11, 2010 7:17 am

Am absolvit Colegiul de institutori - lb. franceza si ciclul I Bologna , romana-franceza. Sunt invatatoare si sunt incadrata ca institutor I. De la 1 Ianuarie cum voi fi incadrata , ca profesor sau ca institutor?
Sus In jos
ionella




Mesaje : 4
Puncte : 6
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyLun Ian 11, 2010 7:19 am

Am vazut ca absolventii de liceu pedagogic care urmeaza o facultate cu profil pedagogic sunt incadrati ca profesor invatamantul primar si rescolar. Intrebarea mea este ce se intelege prin aceste studii superioare in profilul pedagogic? Eu sunt absolventa de liceu pedagogic si urmeaza anul acesta sa imi iau licenta in finante. Cu modulul pedagogic pot preda discipline economice. Asta inseamna ca daca raman in invatamantul prescolar voi fi incadrata profesor invatamant prescolar?
Sus In jos
ionella




Mesaje : 4
Puncte : 6
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyLun Ian 11, 2010 7:25 am

Am vazut ca absolventii de liceu pedagogic care urmeaza o facultate cu profil pedagogic sunt incadrati ca profesor invatamantul primar si rescolar. Intrebarea mea este ce se intelege prin aceste studii superioare in profilul pedagogic? Eu sunt absolventa de liceu pedagogic si urmeaza anul acesta sa imi iau licenta in finante. Cu modulul pedagogic pot preda discipline economice. Asta inseamna ca daca raman in invatamantul prescolar voi fi incadrata profesor invatamant prescolar?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyLun Ian 11, 2010 8:07 pm

camelia a scris:
Profesor I sau Profesor II?

Dupa parerea mea, profesor I. Dar sunt multe controverse in acest sens, din cauza neconcordantelor legii.
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyLun Ian 11, 2010 8:08 pm

ionella a scris:
Am vazut ca absolventii de liceu pedagogic care urmeaza o facultate cu profil pedagogic sunt incadrati ca profesor invatamantul primar si rescolar. Intrebarea mea este ce se intelege prin aceste studii superioare in profilul pedagogic? Eu sunt absolventa de liceu pedagogic si urmeaza anul acesta sa imi iau licenta in finante. Cu modulul pedagogic pot preda discipline economice. Asta inseamna ca daca raman in invatamantul prescolar voi fi incadrata profesor invatamant prescolar?

E o mare nebuloasa sintagma "profil pedagogic". Sindicatele au cerut oficial explicatii de la minister. In principiu, logica dumneavoastra este corecta.
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyMier Ian 13, 2010 6:25 am

Raspuns pentru ducagigelino

Institutor I
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
cristinab




Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Profesor pentru invatamantul primar sau institutor?   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyMier Ian 13, 2010 6:29 am

Puteti sa-mi raspundeti si mie la intrebare? Cum voi fi platita de la 1 Ianuarie, profesor sau institutor?
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyMier Ian 13, 2010 6:43 am

cristinab a scris:
Am absolvit Colegiul de institutori - lb. franceza si ciclul I Bologna , romana-franceza. Sunt invatatoare si sunt incadrata ca institutor I. De la 1 Ianuarie cum voi fi incadrata , ca profesor sau ca institutor?

Daca studiile universitare absolvite (romana-franceza) sunt in profil pedagogic, ar trebui sa fiti incadrata ca profesor pentru invatamant primar. Sintagma "profil pedagogic" prevazuta de lege nu este suficient de clara, de aceea FSLI a solicitat lamuriri ministerului.
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
georgianast




Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyMar Ian 19, 2010 3:47 am

Am absolvit liceul pedagogic urmat de o facultate cu specializarea psihologie.Va rog,puteti sa-mi spuneti cum ar trebui sa fiu incadrata incepand cu 1 ian 2010?Multumesc.
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyMar Ian 19, 2010 10:03 pm

pe ce functie sunteti incadrata acum?
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
georgianast




Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyMier Ian 20, 2010 1:38 am

institutor I
Sus In jos
constanta nistor




Mesaje : 3
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 1:38 am

Buna ziua!

Sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit si sper ca ma veti ajuta si pe mine sa inteleg cum voi fi incadrata de la 1 ianuarie 2010.
Am absolvit liceul pedagogic de 5 ani, sectia invatatori in anul 1974, iar intre anii 1976 - 1978 ( 2 ani - cursuri de zi )am absolvit cu examen de diploma Institutul Pedagogic Superior din Bacau, Facultatea de Invatamant Pedagogic, sectia institutori - lb franceza. Am lucrat in invatamant ca invatatoare ( nu am profesat niciodata in profilul celei de a doua specializari) pana in 1990, cand mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II. As vrea sa stiu cum voi fi incadrata din ianuarie 2020? Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a-mi raspunde!
Sus In jos
Cristina Barabas

Cristina Barabas


Mesaje : 8
Puncte : 12
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Scoala Lumina

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 3:09 am

Am vazut astazi proiectul propus de minister si mi se pare culmea absurdului!
Am sa ma refer numai la anexa 2, cea pe care am studiat-o mai bine pentru ca aceasta anexa exclude de la incadrarea ca profesor a unor absolventi de facultate in specializari care nu sunt considerate in "profil pedagogic". Este vorba de anumite specializari( sunt prea multe ca sa le enumar aici) din domenii ca: sociopsihopedagogie, stiinte politice, stiinte social-politice, stiinte administrative, filologie, economic, relatii internationale, jurnalistica, stiintele comunicarii, drept, comunicare si relatii publice, stiinte juridice, asistenta sociala.
In acelasi timp, acest proiect de act normativ, considera ca fiind in "profil pedagogic" (si aici voi face tot o enumerare scurta), urmatoarele domenii/specializari:
-Sociologie/Antropologie;
-Sociologie/Politici sociale;
-Arhivistica;
-Arta teatrala/Regie/Actorie
-Arta teatrala/Teatru/Coregrafie;
Arta si metodologia spectacolului;
etc
Astept pareri....
Sus In jos
ionella




Mesaje : 4
Puncte : 6
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 3:16 am

Cristina, unde ai citit aceasta anexa? Da un link ceva pentru ca sunt si eu interesata. Din exemplele pe care le dai acolo imi dau seama ca se va fce o mare nedreptate si ca multi vor fi cei revoltati. Sa vedem daca lucrurile vor ramane asa.
Sus In jos
constanta nistor




Mesaje : 3
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 6:16 am

constanta nistor a scris:
Buna ziua!

Sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit si sper ca ma veti ajuta si pe mine sa inteleg cum voi fi incadrata de la 1 ianuarie 2010.
Am absolvit liceul pedagogic de 5 ani, sectia invatatori in anul 1974, iar intre anii 1976 - 1978 ( 2 ani - cursuri de zi )am absolvit cu examen de diploma Institutul Pedagogic Superior din Bacau, Facultatea de Invatamant Pedagogic, sectia institutori - lb franceza. Am lucrat in invatamant ca invatatoare ( nu am profesat niciodata in profilul celei de a doua specializari) pana in 1990, cand mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II. As vrea sa stiu cum voi fi incadrata din ianuarie 2010? Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a-mi raspunde!
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 7:25 am

georgianast a scris:
institutor I

dupa parerea mea, profesor invatmant primar (daca facultatea de psihologie este considerata in profil pedagogic).
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 7:27 am

constanta nistor a scris:
Buna ziua!

Sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit si sper ca ma veti ajuta si pe mine sa inteleg cum voi fi incadrata de la 1 ianuarie 2010.
Am absolvit liceul pedagogic de 5 ani, sectia invatatori in anul 1974, iar intre anii 1976 - 1978 ( 2 ani - cursuri de zi )am absolvit cu examen de diploma Institutul Pedagogic Superior din Bacau, Facultatea de Invatamant Pedagogic, sectia institutori - lb franceza. Am lucrat in invatamant ca invatatoare ( nu am profesat niciodata in profilul celei de a doua specializari) pana in 1990, cand mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II. As vrea sa stiu cum voi fi incadrata din ianuarie 2020? Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a-mi raspunde!

Sincer, nu stiu ce se intelege exact prin Institutul Pedagogic Superior, Facultatea de Invatamant Pedagogic. Sunt considerate studii superioare de scurta durata?
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
Cristina Barabas

Cristina Barabas


Mesaje : 8
Puncte : 12
Reputatie : 1
Data de inscriere : 17/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Scoala Lumina

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: modificarea "in regim de urgenta" a Centralizatorului   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptySam Ian 23, 2010 9:33 pm

Proiectul de ordin care va reglementa incadrarea absolventilor liceelor pedagogice care au urmat o forma de invatamant superior ca profesori contine 3 anexe ce cuprind domeniile/specializarile care nu sunt cuprinse in domeniul pedagogic.
Aceleasi domenii/specializari confera insa celui care le-a absolvit dreptul de a fi incadrat ca profesor in ciclul gimnazial sau liceal. Astfel se creeaza o inadmisibila inegalitate de tratament intre angajatii aceluiasi sistem. A considera doar o parte a specializarilor cuprinse de Centralizatorul ca fiind de profil pedagogic inseamna a admite faptul ca poti fi profesor in gimnaziu fara a fi absolvent al unei facultati in profil pedagogic.Acelasi lucru nu este posibil si in ciclul primar. In prima situatie beneficiezi de o incadrare mai avantajoasa, in a doua nu.
De fapt, legiuitorul, prin legea 387/2009 a urmarit tocmai eliminarea acestor situatiilor discriminatorii, care insa se vor mentine prin “impartirea” specializarilor cuprinse in Centralizator in specializari in profil pedagogic sau alt profil decat pedagogic.
Concret: toti cei vizati de aceasta lege sunt absolventi ai liceului pedagogic sau ai unor scoli echivalente. Deci pregatirea lor de baza este cea de invatator. Unora, studiile superioare urmate ulterior liceului pedagogic le-au conferit specializare intr-una din disciplinele predate la ciclul primar: geografie, istorie, educatie fizica, educatie civica etc. Altora nu.
Acum, anexele 1,2,3 din proiectul de ordin privind incadrarea elimina unele specializari din profilul pedagogic: (asistenta sociala, stiinte juridice, stiinte politice,comunicare si relatii publice etc). Dar tot ele iti permit sa fii profesor in gimnaziu. In acelasi timp, sunt asimilate profilului pedagogic specializari ca: masini de calcul, regie, arhivistica, sociologie-antropologie, teatru…….Daca ele sunt specializari pedagogice, de ce nu ar fi si celelalte?
Un absolvent al liceului pedagogic si al facultatii de istorie preda o singura ora pe saptamana la clasa a iV a in specialitatea lui, restul disciplinelor fiind predate in virtutea calificarii oferite de studiile medii absolvite.
Un absolvent al liceului pedagogic si al facultatii de drept preda 1-2 ore pe saptamana la clasele III- IV in specialitatea lui, restul disciplinelor tot in virtutea calificarii oferite de studiile medii absolvite.
Incadrarea primului va fi profesor, a celuilalt- institutor.Diferenta la salariu va fi foarte mare..
Un absolvent al liceului pedagogic si al facultatii de teatru, sau regie, sau antropologie nu preda nicio ora in ciclul primar in specialitatea lui Dar el va fi incadrat profesor.

Traim in aceeasi tara, suntem supusi acelorasi legi, e firesc sa fim incadrati profesori daca avem calificare de profesori! Daca studiile pe care le-am urmat ne permit incadrarea ca professor in gimnaziu/liceu de ce se incearca ingradirea acestui drept legal printr-o modificare de ultim moment a Centralizatorului astfel incat sa nu nu beneficiem de aceeasi incadrare si in ciclul primar?
Putem ataca in instanta de contencios administrativ acest ordin, daca va fi adoptat in forma in care circula acum?
Sus In jos
constanta nistor




Mesaje : 3
Puncte : 3
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyDum Ian 24, 2010 5:01 am

Pentru a intelege situatia pe care am descris-o mai sus, revin cu urmatoarele precizari:
a) prin anii 1974 s-a introdus studierea unei limbi straine la ciclul pimar ( la clasele III-IV)
b) tot atunci, in 1974 s-au infiintat aceste institutii de invatamant superior ( asa scrie si pe diploma de absolvire - INSTITUTUL PEDAGOGIC SUPERIOR BACAU, FACULTATEA DE INVATAMANT PEDAGOGIC, SECTIA INSTITUTORI); au fost doar 3 centre in toata tara ( Bacau, Oradea si Tg. Mures) care pregateau cadre didactice specializate in predarea limbilor straine la ciclul pimar;
c) conditia de inscriere la examenul de admitere la acest Institut era aceea de a fi absolvent al liceului pedagogic, sectia invatatori
d) Sectia aceasta - institutori - lb franceza - a functionat doar ca forma de zi, cu durata de 2 ani in perioada anilor 1974-1979 - dupa care s-a desfiintat, iar limba straina de la ciclul primar s-a scos;
e)primele 2 serii de absolventi au fost repartizati prin repartitie guvernamentala pe posturi de limbi straine;
f) ultima serie - din care fac parte si eu, nu am mai fost repartizati niciunde, ci am fost trimisi la dispozitia Inspectoatelor scolare din judetele de unde proveneam; asa se face ca am ajuns tot de unde am plecat, ptr. ca Inspectoratul Scolar ne-a primit, impreuna cu absolventii de liceu pedagogic din acel an ( si liceul pedagogic se redusese la 4 ani, in perioada aceea) la repartitia pe posturi de invatatori. Concuram pe posturi de invatatori 2 categorii: invatatori cu liceu pedagogic de 4 ani si noi - care aveam liceu pedagogic de 5 ani + acest Institut de 2 ani.
Am functionat pe post de invatator pana in 1989, iar in 1990 mi s-a schimbat incadrarea din invatator in institutor II, asa cum sunt si in prezent.
Acum as vrea sa inteleg si eu, cu ajutorul d-voastra, cum voi fi incadrata in 2010?
Sper ca am fost destul de explicita si va multumesc anticipat pentru raspuns
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyDum Ian 24, 2010 10:50 pm

Cred ca veti ramane incadrata ca institutor.
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
teacher




Mesaje : 1
Puncte : 1
Reputatie : 1
Data de inscriere : 23/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: incadrare   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyVin Ian 29, 2010 8:48 pm

Nu-mi vine sa cred cate nelamuriri sunt in legatura cu aceasta lege! Toata lumea intreaba cum va fi incadrat si mi se pare absolut normal, insa nimeni nu poate sa dea un raspuns exact ( ma refer la cei in unitatile in care lucram ). Si eu am intrebat cum voi fi incadrata insa mi s-a raspuns ca inca nu se stie nimic sigur. Am absolvit liceul pedagogic,5 ani, apoi Facultatea de Management financiar bancar, specializarea finante - banci - 4 ani, zi, dupa care am facut 1 an Master, Management educational. Pana acum am fost platita ca institutor I, dar de acum incolo....nu se stie . Daca puteti sa-mi raspundeti si mie, va multumes si mult succes! Imi place foarte mult acest forum!
Sus In jos
sinvlex
Admin
Admin
sinvlex


Mesaje : 88
Puncte : 134
Reputatie : 15
Data de inscriere : 04/01/2010

Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar EmptyVin Ian 29, 2010 9:12 pm

Totul tine de clarificarea sintagmei "profil pedagogic". Dar ma tem ca ordinul pe care il pregateste ministerul in acest sens va aprinde si mai tare spiritele.
Cred ca si incadrarea dumneavoastra va ramane ca institutor I.
Sus In jos
http://sinvlex.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty
MesajSubiect: Re: Profesor in invatamantul prescolar si primar   Profesor in invatamantul prescolar si primar Empty

Sus In jos
 
Profesor in invatamantul prescolar si primar
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum :: PROBLEMELE JURIDICE DIN UNITĂŢILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :: Aici dezbatem şi încercam să rezolvăm împreună problemele juridice pe care le întâmpinăm în unităţile de învăţământ :: Probleme legate de salarizarea şi încadrarea personalului didactic de predare-
Mergi direct la: